Sprawdź – Co to więc jest mikrouchył ?

Mikrouchył zwany również mikrowentylacją lub rozszczelnieniem jest funkcją okna zapewniającą stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Ilość nawiewanego powietrza jest uzależniona od wielkości okien i zastosowanego systemu okuć. Pomimo niespełniania warunków Aprobaty Technicznej w wielu przypadkach okno z mikrouchyłem spełnia funkcję podstawowej wymiany powietrza, przy czym ważne jest zapewnienie drożności i ciągu kanałów wentylacyjnych. W żadnym przypadku nie zwalnia to jednak od systematycznego wietrzenia budynku, szczególnie ważnego w przypadku obecności wielkiej liczby osób lub dużego wzrostu wilgotności np. podczas gotowania.

Jak zmniejszyć kondensację w okien w mieszkaniu 

Możesz nie zajmować się widokiem skroplin na twoich oknach ale nadmiar wilgoci może faktycznie wywołać kosztowne uszkodzenia pomieszczeniu. Kondensacja może być niebezpieczna dla tynku i mogą gnić powierzchnie drewniane. Ten rodzaj wilgoci może także siać spustoszenie farbą lub tapetą w pomieszczeniu.

W stanie zimowym skroplenie się wody jest spowodowane niską temperaturą szyby. Wraz z względu niskich temperatur na zewnątrz użytkownicy mieszkań nie wietrzą ich z odpowiednią częstotliwością, doprowadzając do podwyższenia wilgotności w budynku. Skutecznym sposobem poprawienia wymiany powietrza w mieszkaniu jest zastosowanie nawiewników okiennych. Niska temperatura szyby i podniesiona wilgotność powietrza skutkuje przekroczeniem punktu rosy i wykropleniem się wody nas szybie w warunkach bardzo niskich temperatur może dotrzeć do zamarznięcia jej wzdłuż listew przyszybowych.